MENU

24 Ιουνίου 2022 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εντυπωσιακός ο Προμηθέας… και φινάλε στην 3η θέση Views: 300 Αθλητισμός, Ειδήσεις, Επικαιρότητα, Πάτρα/Δυτ. Ελλάδα

Εντυπωσιακός ο Προμηθέας… και φινάλε στην 3η θέση

Η Stoiximan Basket League της σεζόν 2021/22 ολοκληρώθηκε, με τον Προμηθέα να νικά στο πέμπτο παιχνίδι τη Λάρισα με το εντυπωσιακό 96-56 και να κατακτά την τρίτη θέση! Οι Πατρινοί παρότι βρέθηκαν στο 0-2 στην αρχή της σειράς έκαναν τρεις διαδοχικές νίκες σε λιγότερο από μία εβδομάδα και ολοκλήρωσαν στην τρίτη θέση της λίγκας, αφήνοντας τέταρτη τη Λάρισα στην καλύτερη σεζόν της ιστορίας της.

Ο Νίκος Γκίκας συνέχισε τα εντυπωσιακά παιχνίδια του στα πλέι οφ καταγράφοντας ένα ακόμη double-double έχοντας 19 πόντους και 10 ασίστ μένοντας για 39:33 στο παρκέ! Οι γηπεδούχοι είδαν ακόμη πέντε παίκτες τους να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων καθώς ο Σίμπσον είχε 15, οι Γκραντ και Φόστερ από 13 και οι Δ. Αγραβάνης και Τανούλης από 10.

Από την άλλη η Λάρισα που ήταν άστοχη (21/56 σουτ) και έκανε 24 λάθη (μόλις 6 ο Προμηθέας) είχε μόνο τον Θοδωρή Ζάρα διψήφιο, με 10 πόντους σε ένα απόγευμα που ο Στέφαν Μούντι έμεινε άποντος (0/4 σουτ) ενώ ο Κρουμπάλι είχε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μάριν Μάριτς 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας και στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν προηγηθεί με 9-2 ενώ με τα τρίποντα των Γκίκα και Σίμπσον ξέφυγαν με 17-6 στο 7′. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 23-11 ενώ με ένα γρήγορο 6-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου το προβάδισμα των Πατρινών πήγε στο +18 (29-11). Στο 16′ ο Γκραντ με κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (38-17), με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν με τον ίδιο ρυθμό ως και το φινάλε του ημιχρόνου (46-27).

Το επιθετικό πρόβλημα της Λάρισας συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Προμηθέα να έχει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. Ενα νέο σερί 9-0 έφερε το double score στο 25′ με το σκορ 60-30 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκραντ διαμόρφωσε το 70-35 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 74-41. Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά μεγάλη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε όταν ο Μάκης Γιατράς εμπιστεύτηκε πεντάδα με τους νεαρούς του ρόστερ. Το 82-53 του 36′ έγινε 96-53 τρία λεπτά αργότερα, με τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη με 96-56 και να εξασφαλίζουν την τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-27, 74-41, 96-56.