MENU

26 Μαΐου 2022 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προμηθέας: «Σκούπα» την ΑΕΚ και πρόκριση στα ημιτελικά Views: 336 Αθλητισμός, Ειδήσεις, Επικαιρότητα, Πάτρα/Δυτ. Ελλάδα

Προμηθέας: «Σκούπα» την ΑΕΚ και πρόκριση στα ημιτελικά

Ο Προμηθέας στο κλειστό «Δημήτριος Τόφαλος»… λύγισε την αντίσταση της μαχητικής ΑΕΚ στην παράταση (77-75, κ.α. 65-65) και παρότι άρχισε την προημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League με μειονέκτημα έδρας με «σκούπα» (2-0 νίκες) προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Στην ημιτελική σειρά των playoffs του Επαγγελματικού Πρωταθλήματος η ομάδας της Πάτρας δίνει ανελλιπώς το «παρών» από την σεζόν 2017-18 και αυτή θα είναι η τέταρτη σερί συμμετοχής, καθώς την αγωνιστική περίοδο 2019-20 δεν έγιναν playoffs λόγω της πανδημίας.

Ο Προμηθέας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 75-73, 2’ και 9’’ πριν την λήξη του έξτρα πενταλέπτου, αλλά με λέι από του Τζεράι Γκραντ (75-75) με 1’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος και δύο βολές του Μιχάιλο Άντριτς (77-75) 53’’ πριν την λήξη πήρε τη νίκη. Η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση αλλά το τρίποντο του Μπράιαν Ανγκόλα σχεδόν με την εκπνοή ήταν άστοχο.

Η ομάδα της Πάτρας με σερί 13-0 που άρχισε με συνεχόμενα τρίποντα του Τρέβις Σίμπσον, μετέτρεψε το 29-28 εις βάρος της του 17’ σε 41-29 στο 21’. Ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 28’ (57-45), διάστημα στο οποίο η Ένωση άρχισε την αντεπίθεση της.

Η ΑΕΚ με τρεις βολές του Ίαν Χάμερ και τρίποντο του Μπράιαν Ανγκόλα μείωσε σε 57-51 στο 31’. Οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ του Γκραντ μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης με προβάδισμα εννέα πόντων (65-56), όμως, η Ένωση με δύο τρίποντα των Κίνο Κολόμ, Ανγκόλα μείωσε στους τρεις (65-62) στο 36’.

Ο Ανγκόλα με καλάθι έφερε την ΑΕΚ στο -1 (65-64) στο 38’. Με 42’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου ο 28χρονος Κολομβιανός γκαρντ κέρδισε δύο βολές, ευστοχήσε μόνο στην μια και ισοφάρισε σε 65-65. Στα τελευταία 30’’ ο Προμηθέας έκανε δύο φορές λάθος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Γκραντ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους με 7/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Ανγκόλα με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.